Titulinis Naujienos Inovacijų dienos 2018
2018.06.27

Inovacijų dienos - ne tik startuoliams, bet ir žemės ūkio verslui

Inovacijų dienos 2018
Per dvi dienas daugiau kaip tūkstantis ūkininkų susipažino su pusšimčiu augalų veislių, išanalizavo keliolika bandymų su įprastinėmis ir mikroelementinėmis trąšomis, apžiūrėjo skirtingus tarpinių pasėlių mišinius, išgirdo inovatyvius sprendimus ekologiniam ūkininkavimui. Visa tai šią savaitę žemdirbiams buvo pristatyta „Inovacijų dienose“, į kurias pakvietė bendrovės „Scandagra“ ir „East West Agro“ (EWA).

Naujausi sprendimai per dvi dienas
„Inovacijų dienas“ atidaręs „Scandagra“ generalinis direktorius Marius Vasiliauskas pasidžiaugė, kad „Inovacijų dienos“ jau tampa tradicija ir sulaukia vis didesnio ūkininkų dėmesio ir pripažinimo. „Mus labiausiai įpareigoja mūsų pavadinimas – „Inovacijų dienos“, dėl to pristatėme ne tik didžiausias agronomines, bet ir technikos naujienas. Pokyčiai agroversle, besikeičiančios klimatinės sąlygos verčia mus sustoti ir pagalvoti, tačiau visiems patariu nenustoti investuoti, domėtis naujovėmis, o mes su dideliu džiaugsmu tai inicijuojame“, – atidarydamas lauko dienas kalbėjo M. Vasiliauskas.
 
Nors saulės ir šilumos „Inovacijų dienose“ netrūko AB „East West Agro“ vadovas Gediminas Kvietkauskas pripažino, kad jos šiemet jau buvo per daug, o tai atsispindėjo ir laukuose. Tačiau jis neabejojo, kad dirbant pažangiausia technika net ir sunkiausiomis klimatinėmis sąlygomis ji ūkininkus gelbėja nuo nuostolių. „Ūkininkams nerodome to, ką jie jau matė. „Inovacijų dienose“ jie pamatė tik pažangiausius sprendimus“, – tvirtino G. Kvietkauskas.
Gediminas Kvietkauskas EWA
Žemės dirbimas inovatyviau
Kad ir kokias augalų apsaugos priemones ūkininkai naudos ir kokias augalų veisles sės, pusę derliaus sėkmės lems žemės dirbimo technologija. Šiais klausimais ūkininkus konsultavo gausus būrys EWA atstovų. „Turime padargų ypač leng­voms ir itin sunkioms dirvoms. Praktiškai kiekvienas Lietuvos ūkininkas turi durpingų ir molingų žemių. Jei lengvose žemėse gali pravažiuoti su aketėlimis ar skutikliu ir pradėti sėją, susiduriantys su iššūkiais ūkininkai turi apgalvoti kaip mažinti sąnaudas“, – užtikrino EWA technikos direktorius Remigijus Savickas.
 
Giluminę ir minimalią žemės dirbimo technologiją pademonstravusi įmonė lauko sąlygomis parodė ariminei žemdirbystei pritaikytą tankinimo volą, universalius priešsėjinio dirbimo „Dal-Bo Cultimax“ ir „Bednar Swifter“ kultivatorius. Pastarieji tinka tiek giluminiam, tiek ir minimaliam žemės dirbimui, o jų darbinis plotis – 3–12 m. Tuo metu 5‒10,0 m darbinio pločio sunkieji kultivatoriai „Dal-Bo CultiMax“ sukurti našiam antriniam suartos arba suskustos dirvos dirbimui. Kultivatoriuje žemės dirbimo noragai išdėstyti 7 eilėmis, tai leidžia pasiekti labai gerų rezultatų netgi dirbant laukuose, kur gausu augalinių liekanų ar ražienų.
 
Lauko dienoje pademonstruotas ir diskinis „Bednar Swifterdisk“ skutiklis, galintis dirvą įdirbti 12 cm gyliu. A diskai puikiai pjausto ir į dirvą įterpia augalines liekanas net važiuojant 15 km/h greičiu. „Šis modelis labai populiarus visoje Europoje. Net ir Lietuvoje yra 20 didelio, 10–
12 m, darbinio pločio mašinų“, – pabrėžė EWA atsovas.
 
Taip pat laukus skrodė ir giluminis „Bednar Terraland TN“ purentuvas, kuris dirvą nesunkiai išpurena 65 cm gyliu. „Ypač svarbu išpurenti galulaukes, mat ten dirva labiausiai slegiama. Nors ten augalai purškiami, tręšiami, derlius negaunamas, bet derliaus iš galulaukių nėra. Dėl to „Bednar Terraland TN“ ne tik suardo dirvos padą, bet didelė dalis Europos ūkių jį naudoja skutimui. Giliai išpurenus dirvą, vėliau galima važiuoti į laukus ir sėti“, – universalų purentuvą pristatė R. Savickas. Unikalu ir tai, kad šį agregatą galima naudoti su priekiniu trąšų bunkeriu, noragais galima prijungti trąšų deflektorius. Tai reiškia, kad vienu metu bus galima dirvą skirtingame gylyje patręšti dviem trąšomis. Tai ypač aktualu ruošiantis rudeninei sėja.

Trąšų barstytuvas pažangiausiems
Lietuvos ūkiams jau puikiai pažįstami tradicinės sėjos prancūziškos „Sulky“ sėjamosios, trąšų barstytuvai, rotoriniai kultivatoriai. Lauko dienoje žemdirbius nustebino tai, kiek ši bendrovė turi patentų vien trąšų barstytuvų sektoriuje.
 
„Dauguma kitų gamintojų turi sekcijinį trąšų barstymą pagal GPS signalą, gali barstyti vienanares trąšas pagal derlingumo žemėlapį, daugumos tręštuvų tręšimo normą galima reguliuoti pagal važiavimo greitį. Bet „Sulky“ su „Econov“ sistema yra vienintelis rinkoje esantis trąšų barstytuvas, galintis visa tai sujungti. Maža to, šis trąšų barstytuvas unikalus tuo, kad kairiu disku beria vienokią trąšų normą, o dešiniu – kitokią reguliuojant tręšimo plotį abejose pusėse. Ši unikali ir inovatyvi trąšų barstymo sistema leidžia tolygiai patręšti laukus, nepertręšti gululaukių, išvengti perteklinio arba per mažo patręšimo netaisyklingos formos laukuose“, – naujos sistemos privalumus vardino R. Savickas.
 
Be to, „Sulky“ inžinieriai  sukūrė unikalų DX maišytuvą ir trąšų padavimo sistemą, kuri įmontuota trąšadėžės apatinėje dalyje. Ūkininkams tai ypač svarbu, nes tai mažiausiai žalojantis trąšas maišytuvas visoje barstytuvų rinkoje.
Remigijus Savickas EWA
Tiesioginę sėją renkasi jaunesni ūkininkai
Šalia bandomųjų laukelių, pievoje pademonstruota ir minimalaus žemės dirbimo sėjamoji „Sulky Sky Easydrill“. Ji puikiai tinka sėti dirvas po tarpinių pasėlių, didelis pranašumas tai, kad ji gali sėti į visiškai neruoštą ir nedirbtą keletą metų lauką. „Sky Easydrill“ gamą sudaro mechaninės 3 m ir 4 m darbinio pločio sėjamosios bei 3 m, 4 m ir 6 m pneumatinės sėjamosios. Sėjamoji preciziškai išlaiko sėjos gylį net ir dirbant kalvotose vietovėse. Tai užtikrina specialus prispaudimo ratukas. Maža to, ši sėjamoji kartu gali įterpti startines trąšas ir papildomai įsėti įsėlį.
 
Kalbėdamas apie tiesioginės sėjos privalumus R. Savickas išskyrė tai, kad tiesioginė sėja taupo drėgmę augalų dygimui, neišjudindama dirvožemio ir palikdama ankstesnio derliaus atliekas ant dirvos paviršiaus, kaip apsaugą nuo drėgmės išgarinimo. „Minimalų žemės dirbimą daugiau renkasi jaunesnioji ūkininkų kartą. Vyresnieji labiau linkę prie plūgo“, – tendenciją pastebėjo R. Savickas.
 
„Inovacijų dienose“ visi EWA padargai buvo agreguojami su „Massey Ferguson“ 5700S, 6700S, 7700S, 8700S serijų traktoriais, kurių „Datatronic 5“ lietimui jautriuose kompiuteriuose yra įmontuotas ir automatinis vairavimas, ISOBUS valdymo terminalas, integruotos ir galulaukių programos, sekcijų kontrolė. Taip pat ūkininkus pasitiko „Massey Ferguson“ javų kombainai, teleskopiniai krautuvai. Pademonstruoti ir mobilios „Zaffrani“ grūdų džiovyklos.
 
„Inovacijų dienas“ tarsi vainikavo su ūkininkais iš bandomųjų laukelių grįždamas garsus Lietuvos lenktynininkas Benediktas Vanagas, ūkininkų šmaikščiai pramintas vyriausiuoju agronomu. Paklaustas, ką galėtų ūkininkams patarti, nepasimetė: „Norint būti geriausiu, reikia rinktis geriausius”, – patarė jis.