Titulinis Naujienos EWA planuoja plėtrą Baltijos šalyse - ieškos investuotojo
2019.08.23

EWA planuoja plėtrą Baltijos šalyse – ieškos strateginio investuotojo

Akcinė bendrovė „East West Agro“ (EWA), prekiaujanti modernia žemės ūkio technika, planuoja plėtrą Baltijos šalyse. Galimybių Latvijoje ir Estijoje kurį laiką besidairiusi ir rinkų potencialą vertinusi bendrovė priėmė sprendimą plėtrai pasitelkti strateginį investuotoją. Jo paieškos klausimais bendrovę konsultuoja įmonė „Orion Securities“.

Lietuvoje jau esame brandi ir stipri bendrovė. Turime aiškią namų rinkos veiklos viziją ir stiprią vadovų komandą jai vykdyti. Kita vertus, žiūrime toliaregiškai – Lietuvos rinka jau prisotinta, o verslą norime ir toliau auginti. Taigi, dabar yra geras laikas galvoti apie plėtrą naujose rinkose. Turime ir savo tiekėjų, ir komandos palaikymą“, - sako Gediminas Kvietkauskas, EWA generalinis direktorius.
Šiuo metu Lietuvoje bendrovė savo padalinius turi Kaune, Šiauliuose ir Kupiškyje. Juose dirba 79 darbuotojai. EWA paslaugomis naudojasi daugiau kaip 5 tūkst. šalies ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių.

Strateginio investuotojo paieškos

Siekdama užtikrinti sklandžią ir rezultatyvią plėtrą Baltijos šalyse EWA sieks pritraukti strateginį investuotoją. Paieška geografiškai nėra apribota – bendrovė svarstys tiek vietinių, tiek užsienio įmonių pasiūlymus.
„Atlikome namų darbus – parengėme net kelias Latvijos ir Estijos rinkų galimybių studijas, svarstėme ir įsigijimo variantus. Šis paruošiamasis etapas leido išsigryninti aiškią viziją, kad efektyviausiai plėtrą įgyvendinsime su tinkamu strateginiu investuotoju. Tai galėtų būti kita didesnė Europos žemės ūkio sektoriaus bendrovė ar su juo susijęs verslas. Mums aktualu, kad investuotojas suprastų žemės ūkio rinkų ciklus, turėtų praktinės plėtros užsienyje patirties“, - sako G. Kvietkauskas.
Šiame etape dar neįvardijamas laikotarpis, kada strateginis investuotojas galėtų ateiti. Nenurodoma ir  kokią dalį įmonės akcijų paketo būtų planuojama parduoti.

Latvijos ir Estijos potencialas – augantis

Tiek Latvijoje, tiek Estijoje šių metų derlingumo rodikliai ir ūkininkų investicijų lygis išlieka stabilūs, net ir sunkesnėmis oro sąlygomis. Be to, naujos žemės ūkio technikos paklausa čia kasmet auga.
„Šias rinkas stebime jau ne vienerius metus. Mūsų skaičiavimais, naujos modernios žemės ūkio technikos paklausa sudėjus abi šalis yra bent 15 proc. didesnė negu Lietuvoje. Skiriasi ir vidutinio ūkio dydis – Estijos ūkiai yra stambiausi Baltijos šalyse, tad ir vidutinio traktoriaus galia ten yra penktadaliu didesnė“, - sako G. Kvietkauskas. Pasak jo, globali konkurencija taip pat prisideda prie spaudimo dirbti našiau, todėl naujų technikos prekės ženklų atvedimas šiose rinkose tikrai sulauks susidomėjimo.

Prastos gamtinės sąlygos pristabdė visą Lietuvos rinką

Tuo tarpu Lietuvoje dėl antrus metus užklupusių prastų gamtinių sąlygų žemės ūkio sektorius vis dar išgyvena sąstingį. Visoje šalyje šiemet fiksuojamas rekordiškai mažas žemės ūkio technikos pardavimų lygis, kurį pajuto visi rinkos žaidėjai. Šių metų pirmą pusmetį naujų traktorių Lietuvoje registruota tik 183 vienetai – tai yra 2,5 karto mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai ir daugiau kaip 3 kartus mažiau nei 2017-ųjų pirmą pusmetį. Bendras kombainų pardavimų lygis per metus smuktelėjo bemaž trečdaliu.
 
Pirmąjį šių metų pusmetį EWA pardavimų pajamos siekė 7,15 mln. eurų ( 2018 m. I pusmetis – 14,30 mln. eurų). Bendrasis įmonės pelnas buvo 1,19 mln. eurų (2018 I pusmetis – 2,1 mln. eurų).
„Rinkoje išlaikėme ir, pavyzdžiui, traktorių pardavimuose sustiprinome savo pozicijas, todėl skaičiuojame mažesnį pajamų ir pelno sumažėjimą nei konkurentai. Vis tik, bendrai Lietuvoje žemės ūkio technikos pardavimai yra žemiau ankstesnio vidurkio jau trečius metus iš eilės. Kita vertus, po trejų metų štilio rinkoje dabar turėtų būti nemažai laisvų pinigų, kurie bus investuojami į techniką“, - sako Danas Šidlauskas, EWA vykdomasis direktorius.

EWA skaičiuoja, kad per šešis šių metų mėnesius Lietuvoje buvo įregistruoti 28 bendrovės importuojami „Massey Ferguson“ traktoriai, kombainų bendrovė pardavė 7 vienetus.
„Antra metų pusė žada būti geresnė. Turime užsakymų, dalis klientų laukia pagaliau pajudėsiančio Europos Sąjungos paramos skirstymo. Optimistiškai nuteikia ir besibaigiančios javapjūtės rezultatai – nors baimintasi blogesnių rodiklių, kai kur prikulta daugiau negu pernai ir kokybiškos produkcijos. Gal tik Varėnos, Vilniaus, Elektrėnų rajonuose sunkiau, tačiau kitur derlius tikrai nuteikia optimistiškai. O mūsų patirtis rodo, kad kai grūdai aruoduose, nuotaikos ir investicijos atsigauna“, - pastebi D. Šidlauskas.

Lietuviško kapitalo akcinė bendrovė EWA, įkurta 2006 m., šiandien yra viena didžiausių žemės ūkio technikos prekybos įmonių Lietuvoje. Šio sektoriaus bendrovių TOP 3-uke savo pozicijas sėkmingai įtvirtinusi EWA atstovauja tokiems visame pasaulyje pripažintiems žemės ūkio technikos gamintojams kaip „Massey Ferguson“, „Bednar“, „Dal-bo“ ir kitiems.